Blog Innej Mamy i Innego Syna. O fajnych miejscach i wydarzeniach. O tym jak oswoić świat, gdy jest się trochę innym...

niedziela, 5 lipca 2015

Metro Cup 2015W Warszawie własnie zakończyła się impreza sportowa dla prawdziwych twardzieli. "Wheelchair Rugby Metro Cup" to międzynarodowe igrzyska rugby na wózkach, organizowane przez Stowarzyszenie Sportu Osób Niepełnosprawnych "SSON" . Trzy dni pasjonujących rozgrywek, drużyny z Wielkiej Brytanii. Francji, Danii, Niemiec, Kolumbii, Polski i The Robots,drużyna europejska, złożona z zawodników z różnych krajów. Wydarzenie jest klasyfikowane przez Międzynarodową Federację Rugby na Wózkach (WRF).  
Wybraliśmy się pokibicować całą Inną  Rodziną .  Do Areny-Ursynów dotarliśmy w sobotę, o dość przypadkowej godzinie 13.00. Trafiliśmy na mecz Kolumbia- Dania.  Mecz rugby na wózkach to wspaniałe widowisko. Zaangażowanie zawodników, ogromne emocje, szczęk sportowych wózków na "opancerzonych" kołach, wywrotki przyprawiające o palpitacje kibiców, a bynajmniej nie zawodników, ciekawa gra. Było na co patrzeć! Dania rozgromiła Kolumbię wynikiem 67-15, ale południowy temperament i zaangażowanie kolumbijskiej drużyny budził nasz ogromny szacunek. Walka na najwyższym poziomie toczyła się o każdy punkt. Nikt nie odpuszczał. Bez litości!  
Już wiemy,że pełne wyniki turnieju przedstawiają się następująco:

                                                     1. GB Elite Squad
                                                     2. The Robots
                                                     3. Niemcy
                                                     4. Polska
                                                     5. Dania
                                                     6. Francja
                                                     7. Kolumbia
                                                     8. GB Talent  


                                                   GRATULUJEMY!

 Niestety, nie wszystko jednak było tak jak być powinno. Niepojęte jest , że tak pasjonująca impreza odbywała się przy...pustych trybunach. Wstęp na wszystkie spotkania był wolny. W upalnym mieście dobrze klimatyzowana sala powinna zgromadzić pokaźną grupę kibiców. Wiem,że urlopy,wakacje... Ale wiem też ilu chętnych byłoby  na rozreklamowany, międzynarodowy mecz opatrzony wolnym wstępem... A może właśnie wejście powinno być biletowane, bo to co się kojarzy z darmowym to bylejakość i nuda?
Sport osób niepełnosprawnych  dostarcza takich samych emocji jak ten, który na co dzień możemy oglądać w TV. I kibice są tak samo potrzebni.  Już czas najwyższy, aby transmisje z imprez sportowych , w których uczestniczą zawodnicy z różnymi niepełnosprawnościami zaczęły być normalną sprawą w telewizyjnych ramówkach. Wszyscy mamy do tego prawo! W 2016 roku najciekawsze konkurencje  igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro mają byc transmitowane na żywo przez TVP. Krok w dobrym kierunku. 

8 komentarzy:

 1. Wygląda na fajną imprezę. Szkoda, że trybuny puste... tak to w dzisiejszych czasach jest. Za większość 'fascynujących' rzeczy się płaci, więc te 'tanie' lub 'darmowe' tracą na wartości...

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadzam sie. Przykre, ze kibicow bylo malo, bo przeciez wszyscy jestesmy tacy sami ....

  OdpowiedzUsuń
 3. Mój kolega z katowickiego AWFu trenował rugby na wózkach i całkiem nieźle mu szło. Niestety zrezygnował na rzecz pływania. A co do pustych trybun podczas rozgrywek osób niepełnosprawnych, to rzecz ma się podobnie w każdej dyscyplinie. Gdziekolwiek bym nie pojechała na jakiekolwiek zawody - jeszcze się nie zdarzyło, aby ktoś z wyjątkiem osób z rodziny siedział na widowni. Mam nadzieję, że po paraolimpiadzie w Rio to się zmieni. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No i ja tego pojąć nijak nie potrafię! Dobrze,że choć migawki z Olimpiady Specjalnej w TV są ostatnio widoczne...

   Usuń
 4. faktycznie fajna impreza poszłabym chętnie z moimi chłopakami ale mam za daleko...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak podrosną z pewnością dotrzecie na taką fajna imprezę:)

   Usuń